Blog

Ako to celé začalo a prečo sme neskončili už na začiatku

Vážení priatelia a milovníci stredoveku,

tí čo nás sledujete aj na našej facebookovej stránke viete, že takto vás oslovujeme často. Nie je to len zdvorilostná fráza ako začať status. Je to jednoducho priateľské oslovenie, nakoľko celý tento náš projekt Festivalu Stredovek.sk vznikol z priateľských impulzov, z krásnych pocitov, neopakovateľných zážitkov a láskou vedenou túžbou zorganizovať toto všetko podľa vlastných predstav a ponúknuť to čo najširšej verejnosti. Neotáľali sme veru a už koncom minulého roka sme mali zaregistrované občianske združenie. Hneď sme totiž vedeli, že týmto projektom nechceme vytvárať zisk ale generovať dostatok financií, ktoré chceme posúvať na správne miesta ako – stredovekí umelci, kultúra, obnova pamiatok, ľuďom, ktorí sa venujú zachovávaniu histórie a jej zvykov a iste nás po ceste touto životnou riekou postretnú situácie či možnosti, kde by sa aktivity nášho občianskeho združenia STREDOVEK.SK, mohli stretnúť s vďakou a pochopením.

Samozrejme, bolo by možno jednoduché založiť si združenie a hneď pýtať od ľudí či firiem peniaze a podporu. No my vieme, že na to aby sme niečo dostali, musíme niečo poskytnúť a to ako prví. Aj preto sme po založení nestrácali čas a začali pripravovať prvý ročník Festivalu Stredovek.sk. Našli sme teda správny dátum a skutočne úžasné miesto. 7. – 8. august 2020 a Opevnený kláštor Bzovík.

Odkloním sa však od tejto línie, pretože vám chcem napísať niečo o nás. Teda tých, ktorí stoja za združením STREDOVEK.SK. Pretože nechceme aby naše aktivity pôsobili neadresne. Je treba si vždy uvedomiť, že za každým projektom je vždy nejaký ľudský príbeh, ktorí často zostáva verejnosti neznámy. Myslím, že to je často chyba. Pretože skutočné príbehy môžu len inšpirovať. Záleží ako sa na ne pozeráme. Tu je úvod do toho nášho. Združenie má aktuálne troch členov. A aktívne sa o celú organizáciu podujatia staráme dvaja. Ja Mário Petreje ako jeden z predsedov a moja partnerka Petronela Korbová ako druhá predsedníčka. Máme syna (1,5) a dcéru (9), ktorej som však doprial vlastnú maminu. Sme však teda štvorčlenná rodina. A dvaja jej členovia (predsedovia 🙂 ) sa rozhodli, že pre svoje a aj tie vaše deti, pripravia podujatie, ktoré im spestrí letné dni, zabaví ich a čo to naučí alebo inšpiruje. To už je a bude len na nich. Všakže rodičia?

Píše sa však prvá polovica marca tohto roka a prichádza COVID 19. Pamätám si ako dcérka zostala na týždeň doma, potom na dva a my už vieme, že sa do školy opäť dostane až v septembri. Nevadí, kto by predsa nechcel aby polročné prázdniny trvali naozaj pol roka? S čím sme a nie len my, nepočítali, bola zrušená kultúra. A hoci sme to samozrejme rešpektovali, mrzelo to aj nás. Mesiace sme netušili či festival vôbec bude môcť byť. Nakoľko sa mi vďaka COVIDU zrušili aj iné aktivity, ktorými som okrem iného, chcel dotovať aj Festival Stredovek.sk, prakticky sme prišli o príjem. A neboli sme očividne jediní. Toto malo za následok, že sme opustili byt, pretože nájom začal byť neúnosný a rozdelili sme sa po vlastných rodinách. Tak ako možno mnohí z vás.

Naše myšlienky a práce na festivale však neutíchli. Práve naopak. Z nejakých mne neznámych príčin, som začal byť stále viac presvedčený, že ho musíme uskutočniť. Potom Festival Pohoda oznámil, že tento rok nebude môcť byť a za nimi sa zrušili mnohé iné podujatia či festivaly. A mnohým nám to samozrejme bolo úplne jedno. Pretože kto by sa chcel zabávať, keď sme „ohrození“ na zdraví. So strachom sa súperiť nedá. O niekoľko týždňov sa však situácia začala zlepšovať a opatrenia uvoľňovať. A my sme sa rozhodli, že festival uskutočníme, keď boli povolené podujatia do STO ľudí. Okamžite sme vám to oznámili a vy ste to ocenili. Dokonca sme to vymysleli tak, že budeme pre tisícky ďalších ľudí náš neuveriteľne krásny program stremovať v ONLINE prenose.

Po ďalších týždňoch sa povolili podujatia do TISÍC ľudí a dnes to už môže byť aj viac. Musíme však dodržať isté pokyny a opatrenia, na ktoré sa samozrejme snažíme pripraviť čo najlepšie. Ale naspäť k nám. Po troch mesiacoch covidového odlúčenia sme sa opäť stretli a začali naplno chystať to, čo sme mohli pripravovať ostatných päť mesiacov. Prakticky sme teda začali 70 dní pred podujatím, ktoré sa uskutoční 7. – 8. augusta. Viete kde? Ja viem, že už viete… Aj preto si vás už nejakú dobu dovoľujeme oslovovať vážení priatelia.

Prečo sme sa teda rozhodli v takejto situácii uskutočniť takto veľkú a nákladnú udalosť? To je jednoduchšie ako si dokážete predstaviť. Pretože tento rok nemôže, a aj vďaka nám nebude, len o rušení kultúrnych podujatí. A hlavne kvôli tomu, že energia a túžba usporiadať pre vás Festival Stredovek.sk je pre nás osobne neuveriteľne čistá, nezištná a skutočná. A v neposlednom rade ste tu vy, ľudia, ktorí nás sledujete, zdieľate a podporujete. Počas ostatných týždňov sme spoznali neuveriteľné množstvo krásnych a pokojných ľudí (iste stretli sme aj nepokojných a z vlastného presvedčenia „nepekných“ ľudí), ktorí nám s prípravami pomáhajú. A to nás nabíja každým dňom viac a viac. A aj keď je pred nami to najťažšie obdobie (necelé tri týždne do udalosti), ktoré by bolo s dostatkom financií (predpredaj bol niekoľko mesiacov zastavený kvôli covid 19) jednoduchšie, nevzdávame sa. Pretože vieme, že keď vám ponúkneme to, čo pre vás spoločne so všetkými tými krásnymi ľuďmi a priateľmi pripravujeme, vy to oceníte a možno nás aj podporíte. A tak to má byť.

Isteže sme mohli všetko zrušiť aj my. Áno mohli sme sa aj my začať sťažovať aká je zlá doba, ako nám nie je dopriate. Hej veru, mohli sme aj my zostať smutní, že sme sa ako rodina museli kvôli vírusu na niekoľko mesiacov rozdeliť. A v neposlednom rade sme sa teraz mohli vyhovárať, že sme stratili veľa mesiacov predpredaja. Vlastne to, na čo všetko sme sa mohli vyhovoriť a ako veľmi sme sa mohli ľutovať, by sa dalo vymýšľať donekonečna.

My sme sa však rozhodli žiť ten najkrajší život aký v tejto dobe žiť dokážeme. A život nie je len o nás samých. O zdroje príjmov totiž prišli prakticky všetci umelci a ľudia, ktorých živobytie je postavené na kultúrnych podujatiach. Preto sme jedným z podujatí, ktoré cez leto uskutočnia. No a samozrejme chceme, aby sme si spolu s vami na tento vírusom poznačený rok, spomínali ako na rok, kedy svoju dlhoročnú tradíciu započal Festival Stredovek.sk

Z celého srdca a v mene celej našej rodiny a teda aj združenia vám všetkým ďakujeme. Hoci aj za to, že sa nebojíte žiť svoj vlastný život tak ako chcete a aj napriek prekážkam, vidíte zmysel v jeho existencii a prídete 7. – 8. augusta do obce Bzovík a pozriete sa na to ako si život vychutnávali naši stredoveký predkovia.

Sme na vás hrdí, lepších ľudí okolo seba sme si pri vzniku tohto podujatia ani nemohli želať. Tešíme sa na vás, ďakujeme, že ste nás podporili a že nás podporujete, bez vás by sme to nedokázali.

Mário a Petronela

Podporiť nás samozrejme veľmi efektívne môžete aj tak, že si už teraz (v predpredaji)
zakúpite vstupenky na Festival Stredovek.sk

Ak chcete občianske združenie STREDOVEK.SK a tým aj naše aktivity podporiť
finančným darom, môžete tak urobiť tu.

Ďakujeme!