Novinky

BALNEA: Kozmetika s obsahom dudinskej minerálnej vody

Vážení priatelia, za každého partnera, ktorý sa rozhodol akýmkoľvek spôsobom podporiť naše občianske združenie STREDOVEK.SK a tým aj prvý ročník Festivalu Stredovek.sk, ktorý sa uskutoční 7. – 8. augusta 2020 v obci Bzovík, sme nesmierne vďační! A v tejto dobe, kedy organizovanie kultúrnych podujatí ochromila karanténa a opatrenia kvôli korone, sme ešte vďačnejší, pretože si uvedomujeme, že bez partnerov a bez vás, ktorí nás sledujete, zdieľate a kupujete vstupenky by sme nedokázali pripraviť takto Festival Stredovek.sk. Aj preto vám budeme v takýchto článkoch písať o našich partneroch a ich produktoch. Nechceme aby to boli len sucho podané logá, pretože za každým z nich, ktoré si môžete pozrieť tu (a stále pribúdajú) je krásny ľudský príbeh pochopenia a podpori.

Jedným z našich partnerov je aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Dudince. A mnohí iste viete, že Dudince sú pravdepodobne najstaršie kúpele na Slovensku. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1284.

V časoch panovania cisára Marka Aurélia sa dostali Rimania v boji proti Kvádom až na územie dnešného južného Slovenska. Jednej mesačnej noci sa stratil veliteľovi Akvíliusovi jediný syn. Ráno začal celý tábor hľadať strateného chlapca. Keď sa už pomaly vzdávali nádeje a mysleli na najhoršie, zjavila sa Akvíliovi víla Dudinka a sľúbila nešťastnému otcovi, že mu pomôže. Keď našiel veliteľ ležať nehybné telo svojho syna pri troch jazierkach s hrdzavou zapáchajúcou vodou, poprosil vílu, aby mu vrátila život. Víla mala podmienku, za život mladého Rimana žiadala prepustenie zajatých domorodcov. Akvílius súhlasil a víla pokropila chlapcovu tvár a povedala : „Odteraz už nebude táto voda mŕtva, ale živá, aby mohla navždy pomáhať chorým ľuďom.“ Nakoniec prezradila veľké tajomstvo budúcnosti. Na tomto mieste raz vyrastú slávne kúpele. Rimania z vďaky začali napĺňať proroctvo a postavili v okolí prvé kúpele.

Dnes nám ponúkli aj svoju novú kozmetiku, ktorú nazvali BALNEA a jej súčasťou je aj „zázračná“ dudinská minerálna voda, ktorú miestni familiárne volajú „prdľavka“. Toto pomenovanie zachytáva však len jej špecifickú arómu, nie liečivé účinky. (pozn. red. – mne osobne veľmi chutí). A s radosťou vám oznamujeme, že traja z vás, ktorý si na festivale zakúpia tombolový lístok, ju budú môcť získať. Do tejto kozmetickej rady zatiaľ patrí:
TELOVÉ HYDRATAČNÉ MLIEKO,
ŠAMPÓN NA RAST A PODPORU VLASOV
MASÁŽNY HYDROGEL HREJIVÝ,
MASÁŽNY HYDROGEL CHLADIVÝ

História kúpeľov
Prvá písomná zmienka o mestečku pochádza z roku 1284, ešte pod názvom Dyud. Dnešný názov Dudince uvádza prvý raz J. Čaplovič až v roku 1821. Rázovitá hontianska obec bola v minulosti obľúbeným výletným miestom uhorského kráľa Mateja a často ju navštevovala aj Alžbeta, manželka Františka Jozefa I. Dnes tvorí najvýraznejšiu časť mestečka kúpeľný areál, ktorý poskytuje približne rovnakú ubytovaciu kapacitu 1 500 lôžok, ako je počet obyvateľov samotných Dudiniec.
Pozostatky Rímskych kúpeľov stoja na okraji kúpeľného areálu v blízkosti amfiteátra dodnes. Funkcia vyše tridsiatich bazénov a jám vytesaných do travertínovej skaly nie je dodnes dôveryhodne vysvetlená. Niektorí vravia, že išlo iba o jamy na máčanie konopí, druhí zaryto tvrdia, že sú to pozostatky prvých kúpeľov na území Slovenska. Kúpeľní hostia veria radšej na Rimanov…
Najstaršia zmienka o dudinských prírodných minerálnych prameňoch pochádza z roku 1551 od Juraja Wernhera. Podrobne skúmal dudinské a merovské pramene v roku 1848 Jozef Török, ktorý podrobne opísal a pomenoval 14 prameňov. Vodu zo Smradľavého prameňa predpisovali hontianski lekári proti chorobám žalúdka, črevným katarom a hemoroidom. Bohaté chemické zloženie zaradilo dudinskú vodu medzi najhodnotnejšie liečivé vody, a tak sa stala obľúbeným vývozným artiklom.

Zdroj: hnonline.sk