Ďakujeme, končíme!

Vážení priatelia a milovníci stredoveku, všetkým vám, ktorí ste si prišli pozrieť druhý ročník Festivalu Stredovek.sk veľmi ďakujeme a najviac vám, ktorý ste si zakúpili vstupenky. Organizátori každého podujatia si po jeho usporiadaní musia zodpovedne odpovedať na tri základné otázky. Dopadlo to bezpečne? Poskytli sme zážitok? Zaplatilo sa to? Už od roku 2019 s vami komunikujeme veľmi otvorene a úprimne. A v tom budeme pokračovať aj v tomto článku. Festival Stredovek.sk sme mali pripravený už v roku 2020 avšak týždeň pred akciou nám ho predstavitelia obce zrušili. Prvý ročník sa nám teda podarilo usporiadať až v minulom roku (2022). Podujatie trvalo jeden deň a dokázalo na seba zarobiť.

Rozhodli sme sa teda usporiadať aj druhý ročník a priniesť na Bzovík ešte väčší a krajší historický program. A z reakcií mnohých z vás a vlastne aj z fotografií, ktoré sa k nám v uplynulých hodinách dostávajú vieme, že sa nám to podarilo. Sme hrdí na všetkých účinkujúcich, ktorí sa o tento úžasný historický zážitok postarali.

Bolo tam bezpečne? Na našom podujatí rozhodne áno. Úžasný zdravotnícky tím, ktorý sme na oboch podujatí mali k dispozícii sa o vás návštevníkov a taktiež bojovníkov staral úplne dokonale. Nikomu sa nič nestalo a to nás skutočne veľmi teší. Keby sa totiž stalo niečo v tomto segmente, bolo by to oveľa horšie ako len skončiť v strate.

Poskytli sme zážitok? Sme absolútne presvedčení, že sme všetkým návštevníkom poskytli veľmi zaujímavý, kvalitný a unikátny program plný skutočnej histórie v prekrásnom prostredí pevnosti Bzovík.

Tento článok má však vo svojom názve slová dve a teda okrem vďaky vám ním chceme oznámiť, že toto podujatie sa už opakovať nebude.

Všetci viete, že tento projekt organizujeme ako rodina. Podarilo sa nám usporiadať jeden z najkrajších historických festivalov na Slovensku a sme za to vďační. Zároveň sa mi a teraz budem písať v jednotnom čísle pretože hlavná iniciatíva nepokračovať je moja a práve moja aktivita nedokázala zabezpečiť dostatočný počet platiacich návštevníkov. Situácia v akej sme teraz zostali, ohrozila finančnú stabilitu mojej rodiny, nakoľko mi bude nejakú dobu trvať vyrovnať naše záväzky.

Zároveň sa organizovanie tohto podujatia pre nás stalo prakticky bezvýznamným, nakoľko sme neboli schopní užiť si so svojimi deťmi ani sekundu programu a to bol vlastne hlavný impulz k zrodu tejto unikátnej udalosti.

Je veľmi ťažké organizovať takto veľké verejné podujatie a uniesť fakt, že väčšina vstupeniek sa predá vlastne v dňoch podujatia. Ťažko sa plánuje rozsah, pripravuje areál a podobne. Boli sme však pripravení na dostatočný počet návštevníkov, avšak vďaka organizačným chybám si náš úžasný program pozreli aj ľudia, ktorí si vstupenky nezakúpili. Ale kto niečo robí, robí aj chyby. A za chyby sa platí, ešte šťastie, že nemusíme za tieto chyby platiť, ako naši stredovekí predkovia – životom.

Finančné záväzky začíname uhrádzať v priebehu budúceho týždňa.

O pár dní vám ešte zverejníme krásne videá a fotografie z uplynulého podujatia a to bude všetko.

Ďakujeme všetkým našim partnerom a účinkujúcim. Ďakujeme minulému aj terajšiemu starostovi Bzovíka a občanom, ktorí nám s podujatím pomáhali. Ďakujeme našim rodinám, že trochu toho organizačného stresu prevzali na svoje plecia. Ďakujeme našim priateľom a dobrovoľníkom. Ďakujeme všetkým, ktorí našu snahu ocenili.

Keby ste nás z nejakých nepochopiteľných príčin chceli podporiť, je to možné na tento transparentný účet, ktorý máme vo FIO banka, a. s. SK5983300000002101820154.

Ďakujeme, že ste navštívili naše podujatia a vedzte, že Pevnosť Bzovík je vám kedykoľvek k dispozícii.

Mário