Novinky

Hygiena na festivale nebude ako v stredoveku!

Termín prvého ročníka Festivalu Stredovek.sk, ktoré organizuje občianske združenie STREDOVEK.SK sa už neudržateľne blíži 7. – 8. august 2020. Väčšina tohto roka sa nesie v znamení rôznych opatrení, ktorých spoločným menovateľom je hygiena. Nakoľko sa snažíme sprostredkovať vám stredovekú atmosféru v rámci našich možností čo najvernejšie, považujeme za dôležité informovať vás, že hygiena nebude ako v stredoveku 🙂 Pri vstupoch ako aj v priestore areálu (gastrozóna, toalety), budú pripravené dezinfekcie značky Endurocide, ktoré nám poskytne spoločnosť DALION. Špecifikáciu a certifikáciu tejto dezinfekcie si môžete pozrieť na obrázku nižšie. Ďakujeme, že si kúpite vstupenky už v predpredaji, veľmi nám tým vychádzate v ústrety. Vstupenky bude samozrejme možné zakúpiť aj priamo na mieste.

Sprievodca stredovekou hygienou – 5 tipov na boj proti špine v stredoveku

1) Vyčistite vínom
„Sú ženy, ktoré sa potia a ktoré nad mieru smrdia,“ uviedla spisovateľka Trota zo Salerna v 12. storočí. Odporúčala im čistenie handrou namočenou vo víne, v ktorej boli uvarené listy čučoriedok alebo samotné čučoriedky.

2) Investujte do umývadla
Aj keď sa stredovekí ľudia ráno nekúpali, pri prebudení si umývali ruky a tvár. Rovnaká nádoba sa používala na umývanie rúk po celý deň.

3) Použite moč
Naši predkovia prali odevy a bielizeň buď v drevenej vani alebo v rieke či potoku. Aby zabezpečili, že ich odevy budú dôkladne „čisté“, niekedy do vody pridávali starší moč alebo drevný popol.

4) Ostrihajte si vlasy…
Jedným zo spôsobov, ako bojovať proti špine, bolo oholiť alebo vytrhnúť nechcené vlasy. Potom sa ľuďom odporúčalo pripraviť si zmes mletých semien šišiek a octu, zahriať telo napríklad nejakým cvičením alebo prácou a zmes rozotrieť na kožu.

5) … alebo to umyte
„Lekári“ odporúčali umývať vlasy – najmenej raz za tri týždne – vodou a bylinnými prípravkami. Vlasy boli česané každý deň, niekedy pomocou špeciálnych práškov vyrobených zo sladko voňajúcich prísad, ako sú ružové lístky.

Zdroj a foto: www.historyextra.com