NOVINKY

Všetko sme už mali uvarené, stačilo servírovať…

Vážení priatelia a milovníci stredoveku, veríme, že už všetci viete, že prvý ročník nášho Festivalu Stredovek.sk sa tento víkend neuskutoční, nakoľko ho minulý piatok obec zrušila kvôli korone, viac sa dočítate tu. V dnešnom článku vám prezradíme, ako mala vyzerať naša stredoveká sobota 8. august 2020 v areáli Opevneného kláštora obce Bzovík.

A takto sme mali pokračovať…

Vážení priatelia a milovníci stredoveku, veríme, že už všetci viete, že prvý ročník nášho Festivalu Stredovek.sk sa tento víkend neuskutoční, nakoľko ho minulý piatok obec zrušila, viac sa dočítate tu. Dnes, dva dni pred podujatím sme mali byť v Ranných novinách nášho partnera Televízie JOJ a pozvať vás na naše prvé podujatie.

Oficiálne stanovisko obce Bzovík k zrušeniu Festivalu Stredovek.sk

Nech sa páči, nižšie uverejňujeme oficiálne stanovisko obce, ku zrušeniu Festivalu Stredovek.sk 2020.

Festival Stredovek.sk je ZRUŠENÝ!

Vážení priatelia a milovníci stredoveku, nasledujúce riadky sa nám vôbec nepíšu ľahko. Dnes, keď sme mali na Bzovíku natáčať s televíziou JOJ reportáž o prípravách na Festival Stredovek.sk nám predstavitelia obce oznámili, že naše podujatie musia zrušiť. Dôvodom sú obavy občanov z možného ochorenia vírusom COVID 19.

Rozhovor: Kapela VALAR

Prečo sa venujete stredovekej hudbe? Stredovekej hudbe sa venujeme vďaka záľubám vo fantasy literatúre, počítačových hrách a kinematografii. Všetci členovia našej kapely VALAR sú fanúšikmi J. R. R. Tolkiena, počítačovej fantasy hry zasadenej v prostredí stredoveku s názvom Skyrim a okrem toho, všetci členovia našej kapely študujú, alebo študovali hudbu na konzervatóriu a tak máme aj praktické základy v stredovekej hudbe.

Rozhovor: Dobový spolok Satyros

Prečo sa venujete stredoveku? Naša skupina sa venuje a stvárňuje ranostredovekú kniežaciu družinu. Konkrétne družinu nitrianskeho kniežaťa Pribinu. Ako skupina máme centrum v Nitre, čiže výber raného stredoveku, kedy naše mesto malo najvýznamnejšie obdobie, bol pre nás celkom jasný.

TV JOJ: Festival Stredovek.sk otvorí skupina POLEMIC

Už budúci mesiac 7. - 8. augusta 2020 sa na strednom Slovensku v obci Bzovík koná Festival Stredovek.sk a o trochu netradičný, ale úžasný úvod sa postará skupina POLEMIC. Nenechajte si újsť tento neopakovateľný zážitok a navštívte Festival Stredovek.sk. Okrem nádherného prostredia Opevneného kláštora z 12. storočia na vás čaká úžasne zaujímavý historický program.

Našim partnerom sme vďační!

ako iste viete aj z našich statusov na sociálnych sieťach, všetkým vám a nie je vás málo, sme nesmierne vďační, že nás podporujete. Lepšie publikum sme si ani nemohli priať a to si veľmi vážime. Rovnako si však vážime aj priazne a podpori, ktorej sa nám dostáva od našich partnerov. A my nechceme aby to boli len farebné logá, chceme aby ste ako aj my vedeli a videli, že za každým logom, ktoré vám my ukazujeme je silný ľudský príbeh porozumenia a podpory.

Topky.sk │ Festival Stredovek.sk otvorí skupina POLEMIC

Už budúci mesiac 7. - 8. augusta 2020 sa na strednom Slovensku v obci Bzovík koná Festival Stredovek.sk a o trochu netradičný, ale úžasný úvod sa postará skupina POLEMIC. Nenechajte si ujsť tento neopakovateľný zážitok a navštívte Festival Stredovek.sk. Okrem nádherného prostredia opevneného kláštora z 12. storočia na vás čaká zaujímavý historický program.

Ako to celé začalo a prečo sme neskončili už na začiatku

tí čo nás sledujete aj na našej facebookovej stránke viete, že takto vás oslovujeme často. Nie je to len zdvorilostná fráza ako začať status. Je to jednoducho priateľské oslovenie, nakoľko celý tento náš projekt Festivalu Stredovek.sk vznikol z priateľských impulzov, z krásnych pocitov, neopakovateľných zážitkov a láskou vedenou túžbou zorganizovať toto všetko podľa vlastných predstav a ponúknuť to čo najširšej verejnosti.

Herečka zo seriálu SLOVANIA Jana Labajová pozýva na Festival Stredovek.sk

Veľmi si vážime spoluprácu s televíziou JOJ, ktorá nám umožnila nakrútiť rozhovory o seriály SLOVANIA a taktiež pozdravy pre návštevníkov prvého ročníka Festivalu Stredovek.sk. Rozhovori budú odvysielané v online prenose počas festivalu. V tomto druhom videu nás na Festival Stredovek.sk pozýva, úžasná herečka Jana Labajová. Ďakujeme Janka, ste pozvaná! 🙂

Herec zo seriálu SLOVANIA Dušan Cinkota praje návštevníkom Festivalu Stredovek.sk

Veľmi si vážime spoluprácu s televíziou JOJ, ktorá nám umožnila nakrútiť rozhovory o seriály SLOVANIA a taktiež pozdravy pre návštevníkov prvého ročníka Festivalu Stredovek.sk. Rozhovori budú odvysielané v online prenose počas festivalu. V tomto prvom videu nám, návštevníkom Festivalu Stredovek.sk, skvelý herec Dušan Cinkota, praje krásny a neopakovateľný zážitok. Ďakujeme Dušan, ste pozvaný! 🙂

BALNEA: Kozmetika s obsahom dudinskej minerálnej vody

Jedným z našich partnerov je aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Dudince. A mnohí iste viete, že Dudince sú pravdepodobne najstaršie kúpele na Slovensku. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1284.

Skupina POLEMIC vás pozýva na Festival Stredovek.sk

Skupina POLEMIC vás pozýva na Festival Stredovek.sk, 7. - 8. augusta 2020 v obci Bzovík. Tešíme sa na vás...

Hygiena na festivale nebude ako v stredoveku!

Termín prvého ročníka Festivalu Stredovek.sk, ktoré organizuje občianske združenie STREDOVEK.SK sa už neudržateľne blíži 7. – 8. august 2020. Väčšina tohto roka sa nesie v znamení rôznych opatrení, ktorých spoločným menovateľom je hygiena. Nakoľko sa snažíme sprostredkovať vám stredovekú atmosféru v rámci našich možností čo najvernejšie, považujeme za dôležité informovať vás, že hygiena nebude ako v stredoveku 🙂

Zakladacia listina kláštora v Bzovíku

Po kláštoroch v Nitre a Hronskom Beňadiku je opátstvo v Bzovíku tretím najstarším kláštorom založeným na území Slovenska, a obsah jeho zakladacej listiny z r. 1135 patrí medzi najstaršie zachované písomné dokumenty, vzťahujúce sa k územiu slovenskej časti Hontu. Originál listiny sa nezachoval, existuje len citované potvrdenie majetkov z r. 1262, zachované v neskoršom odpise konventu v H. Beňadiku z r. 1566 (v zbierke MOL pod číslom DL 5775), ale aj ďalších odpisoch z 18. storočia.

Festival Stredovek.sk v správach na RTVS

7. júla, mesiac pred festivalom, sme cestovali do Bratislavy aby sme dali jedno dieťa zaočkovať a druhému vyzdvihnúť strojček na zúbky. A keďže sme vždy pripravení, poskytli sme hneď pred zdravotným strediskom rozhovor do RTVS o tom, ako sa pripravujeme na Festival Stredovek.sk, na ktorý vás srdečne pozývame. Priamo do areálu festivalu môžeme vpustiť viac ako tisíc návštevníkov.

O úvod Festivalu Stredovek.sk sa postará POLEMIC

Túto myšlienku máme v hlavách už niekoľko dní a oslovili sme ňou aj kapelu POLEMIC, ktorá si dokonca kvôli tomu preložila svoj pôvodný koncert a príde 7. 8. 2020 zahrať k hradbám opevnenia na Bzovík. Túto udalosť sme nazvali Festival Stredovek.sk – ÚVOD.

Prečo vás žiadame o podporu?

V minulom roku sme sa rozhodli založiť občianske združenie. Koncom roka nám teda ministerstvo zaregistrovalo združenie pod názvom STREDOVEK.SK. Už vtedy sme sa pripravovali, že vám začiatkom tohto roka oznámime náš zámer zorganizovať Festival STREDOVEK.SK, pre ktorí sme našli nádherné a doslova stredovekom nabité miesto – Opevnený kláštor Bzovík. Hneď ako sme opevnenie prvýkrát navštívili, vedeli sme, že to je TO miesto, na ktorom chceme budovať históriu nášho festivalu. 😉 A všetci s našim výberom v komentároch súhlasíte, dokonca mnohí ste ho vďaka nám spoznali.

Pozývame vás na Festival STREDOVEK.SK / televízia JOJ

Dnes sme radi, že vôbec bude a zdá sa, že jedným z mála letných, stredovekých podujatí. Aj preto sme sa v našom občianskom združení Stredovek.sk, rozhodli, že festival usporiadame, aby tento rok nebol len o rušení a obmedzovaní kultúrnych podujatí. Pozývame vás 8.8.2020 do nádherného areálu stredovekého opevneného kláštora v obci Bzovík, okres Krupina.

Pripravte sa, stredovek sa blíži! / topky.sk

Máte radi históriu? Zaujíma vás ako žili naši predkovia v stredoveku? Príďte si vychutnať Festival STREDOVEK.SK, ktorý bude plný nezabudnuteľnej stredovekej atmosféry, dobrého jedla, skvelej dobovej hudby, ale hlavne súbojov, rytierov a bohatého programu ako aj zábavy pre vás aj vaše deti.

Program Festivalu STREDOVEK.SK vs COVID 19

Na základe opatrení v súvislosti s COVID 19 musíme náš program prispôsobiť a v tejto súvislosti vás chceme informovať, že hoci naša spolupráca s televíziou JOJ pokračuje a veľmi nám mediálne pomáhajú, herci zo seriálu SLOVANIA sa osobne nebudú môcť zúčastniť. Nájdeme však spôsob ako vám ich reakcie alebo zážitky z natáčania tohto seriálu sprostredkujeme. Čítať viac...

Festival STREDOVEK.SK bude!

Na začiatku roka sme si hovorili, že tento rok budeme mať počas leta veľa festivalovej konkurencie. Dokonca jeden z veľkých hudobných festivalov mal byť presne v rovnakom termíne. Dnes je nám však jasné, že budeme jedným z mála letných podujatí, ktoré vlastne tento rok budú. A aj to je dôvod prečo sme sa rozhodli prvý ročník Festivalu STREDOVEK.SK usporiadať. Čítať viac...

4. diel

Dnes niečo o tom, ako prebiehalo pasovanie na rytiera, ako šermovať mečom a štítom a na záver si pripravíme chlebovo – pivnú polievku.

Rytier slovom, mečom a vareškou – cyklus prednášok šermiarskeho majstra Petra Kozu z TOSTABUR (http://www.tostabur.sk * http://www.rytierinadevine.sk

3. diel

Rytier slovom, mečom a vareškou – cyklus prednášok šermiarskeho majstra Petra Kozu z TOSTABUR (http://www.tostabur.sk * http://www.rytierinadevine.sk)

2. diel

Rytier slovom, mečom a vareškou – cyklus prednášok šermiarskeho majstra Petra Kozu z TOSTABUR (http://www.tostabur.sk * http://www.rytierinadevine.sk)

1. diel

Rytier slovom, mečom a vareškou – cyklus prednášok šermiarskeho majstra Petra Kozu z TOSTABUR (http://www.tostabur.sk * http://www.rytierinadevine.sk)

Seriál SLOVANIA na Festivale Stredovek.sk

Sme hrdí na to, že sa na prvom ročníku Festivalu Stredovek.sk (7. – 8. 8. 2020, Bzovík) budete môcť dozvedieť viac zaujímavých informácií o seriály, ktorý televízia JOJ natočila v roku 2019. SLOVANIA. V sobotu 8. 8. 2020 budete môcť v areály festivalu stretnúť hercov a tvorcov seriálu a dozviete sa informácie z jeho natáčania. Tešiť sa môžete na autogramiádu, besedu či doposiaľ nezverejnené zábery tohto najdrahšieho seriálu v histórii slovenskej tvorby. Tešíme sa na vás a na vašu rodinu.

Festival Stredovek.sk

Rozhodnutie uskutočniť Festival Stredovek.SK sa u nás zrodil v minulom roku. Na Slovensku ako aj v okolitých krajinách sa festivalov z tohto obdobia koná neúrekom. Nie každý však svojim návštevníkom môže ponúknuť naozaj stredovekú atmosféru. Aj preto sme hľadaním vhodného miesta strávili dostatok času. Spomedzi všetkých možností, sme sa boli pozrieť iba na jednu lokalitu a hneď ako sme vystúpili pri tomto opevnení v obci Bzovík, vedeli sme, že tu chceme založiť tradíciu nášho festivalu.