Program

PROGRAM

Aj toto zažijete na Festivale Stredovek.sk už 11. až 13. augusta 2023 v Pevnosti Bzovík.

4 rytieri na koňoch predvádzajú skúšky šikovnosti – naberanie venčekov, rozbíjanie terča v skoku, triafanie medveďa, skúška rýchlosti. V druhej časti turnaja sa odohrá rytierske klanie s drevcami, kde cieľom je zasiahnuť súpera drevcom a prípadne ho vyhodiť zo sedla. Program doplnený o tanec a šerm. Programom sprevádza šaško svojimi veselými veršami.

www.tostabur.sk

Prehrať video

Desiatky bojovníkov sa po celodennom zápolení v súbojoch jednotlivcov stretne v záverečnej epickej hromadnej bitke, v ktorej brat nepozná brata.

Koncert kapely Strigôň, ktorá sa venuje stredovekému folku a fantasy hudbe.

FB

You will need Photoshop preferably version CS6 and newer.

You will need Photoshop preferably version CS6 and newer.

You will need Photoshop preferably version CS6 and newer.

Veršovaná šermiarska rozprávka z obdobia stredoveku
pre deti i dospelých, kde nechýba mocný barón, jeho krásna dcéra, dobrý a zlý nápadník a rozprávačka, ktorá má moc ovplyvňovať chod príbehu.

www.tostabur.sk

Šermiarsko divadelný medailón venovaný tejto významnej osobnosti stredoveku. Pojednáva o jeho ceste zo Svätej zeme do Európy, ale aj jeho zajatí a vyslobodení.

www.tostabur.sk

 

Pútavá prednáška a beseda o tom akú životosprávu mali naši stredovekí predkovia a špeciálne tí, ktorí žili v kláštoroch ako bol ten na Bzovíku.

Daniela Dvořáková je slovenská historička a archivárka. Pôsobí ako vedecká pracovníčka v Historickom ústave SAV v Bratislave a venuje sa vydavateľskej činnosti v rodinnom Vydavateľstve Rak. Vo svojej práci sa špecializuje na neskorostredoveké dejiny Uhorského kráľovstva (s dôrazom na 15. storočie), aristokraciu, dvorskú kultúru, postevanie ženy v stredovekej spoločnosti, každodenný život hradnej šlachty, zoohistóriu a publikovanie stredovekých prameňov.

www.danieladvorakova.sk

Prvý a zatiaľ jediný historik-TikToker na Slovensku. O svojich dobrodružstvách píše pre Hashtag.sk. Zúčastnil sa archeologických výskumov v Gruzínsku. O tom vyšli články v DennikNStartitUp a časopise Téma.
Natáča dokumentárne filmy pre YouTube, a tento rok ich plánuje zverejniť až šesť. www.pavolcroft.sk

Český antropológ Mnislav Zelený ATAPANA, spisovateľ a publicista. Jeho hlavným záujmom sú indiánske kmene Latinskej Ameriky, najmä Amazónie. Okrem kultúrnej antropológie sa zaujíma aj o archeológiu, históriu a súčasné pomery v krajinách Južnej Ameriky, kam podnikol množstvo poznávacích a výskumných ciest, počas ktorých urobil množstvo fotografií. Počas pobytu medzi indiánmi v roku 1989 bol prijatý do kmeňa Jawalapiti a získal indiánske meno Atapana (česky List zelenej palmy), ktoré používa ako súčasť svojho mena vo svojich publikáciách. V rokoch 1996 až 2001 bol českým veľvyslancom v Kolumbii a Ekvádore.

Dobový spolok Satyros z Nitry vznikol v roku 2012 z pôvodnej historickej skupiny Aldaron. Venuje sa ranému stredoveku v Európe na prelome 8.- 9.storočia. Okrem historických rekonštrukcií dobového života a “klasických” šermiarskych vystúpení ponúkame aj epické scénky vychádzajúce zo slovanskej mytológie.

www.satyros.sk