Rozhovory

Rozhovor: Kapela VALAR

Prečo sa venujete stredovekej hudbe?

Stredovekej hudbe sa venujeme vďaka záľubám vo fantasy literatúre, počítačových hrách a kinematografii. Všetci členovia našej kapely VALAR sú fanúšikmi J. R. R. Tolkiena, počítačovej fantasy hry zasadenej v prostredí stredoveku s názvom Skyrim a okrem toho, všetci členovia našej kapely študujú, alebo študovali hudbu na konzervatóriu a tak máme aj praktické základy v stredovekej hudbe. Nevenujeme sa ale výhradne stredovekej hudbe, snažíme sa ľuďom priblížiť aj írsky folklór, upravovať si filmové, či herné soundtracky, alebo len coverujeme už známe piesne s vikingskou tématikou a pod. Vlastné piesne sa snažíme ladiť do stredovekej atmosféry tak, aby sa dali spievať aj v dobovej krčme, alebo pri ohni v lese.

Ako ste sa dali dokopy?

Nápad založiť kapelu dostali spočiatku dvaja členovia, konkrétne Marián Gonda a Martin Lofaj, ktorí si kúpili dva nástroje s názvom „buzuki“- čo je stredoveký strunový nástroj írskeho pôvodu podobný gitare. Medzi seba pozvali huslistku Natáliu Garajovú a spolu sme nacvičili krátky repertoár v ktorom sme mali prevažne stredoveko znejúce covery na metalové skladby, alebo covery z filmov a hier. Do hudby nám však chýbal bubon a nejaký farebný nástroj a tak sme pozvali do kapely Adama Holáša, ktorý nám spočiatku hral flautu, ale neskôr zainvestoval do gájd, írskych píšťal a Marián Gonda presedlal z buzuki na bodran a bubon davul a kúpil si vikingskú lýru Kravik. Dodnes máme ale skladby, kde aj Marián ukáže svoje nadanie na buzuki a gitaru.

Čomu sa venujete v civilnom živote?

Všetci členovia kapely VALAR sú v podstate umelci. Marián Gonda je gitarista, ktorý pár rokov študoval na konzervatóriu gitaru popri práci, ale vyštudoval grafickú strednú školu a pracuje vo firme so svojim bratom. Martin Lofaj je povolaním lesník, čo nás trochu inšpiruje k prírode a aj vďaka nemu je strom v strede nášho loga kapely výstižný. Tento rok maturoval na konzervatóriu popri práci, takže tiež je študovaný gitarista. Huslistka Natália Garajová je v podstate naozaj povolaním huslistka. Tento rok dokončila konzervatórium v hre na husliach a už dva roky študuje na vysokej škole múzických umení tiež v hre na husliach. Popri štúdiu občas vypomáha v orchestroch. Adam Holáš momentálne učí deti na základnej umeleckej škole hru na flaute, ktorú tento rok doštudoval na konzervatóriu a popri tom sa venuje ďalej štúdiu skladby a kompozície, takže do kapely vnáša aj svoje kompozičné nápady.

Čo vás priťahuje, inšpiruje na stredoveku?

Spôsob života, aký vtedajší ľudia žili. Ľudia boli spätý s prírodou, museli sa denno-denne spoliehať iba na seba a rozhodne dokázali prežiť z mála. Priťahujú nás aj odevy v akých museli vtedajší ľudia žiť. Bol to vek bojov, ktoré sa snažíme premietnuť aj v našej vlastnej tvorbe.

Čo podľa vás by mala dnešná spoločnosť prevziať od našich stredovekých predkov?

Určite by to mal byť lepší vzťah k prírode. Spoločnosť by si mohla uvedomiť, že sa dá prežiť deň aj bez moderných výdobytkov. Zaujímavé by bolo aj keby sa spoločnosť vrátila k tradičným remeslám o ktoré je dnes naozaj núdza a tiež by sa mohla preferovať ručná výroba rôznych produktov, ako napríklad odevov a podobne.

Budú sa môcť návštevníci Festivalu Stredovek.sk s vami aj stretnúť a porozprávať?

Áno, určite. Budeme radi, ak sa s nami bude chcieť niekto porozprávať.

Boli ste už v Opevnenom kláštore na Bzovíku?

Na toto miesto prídeme prvý krát. Sme zvedaví, aké krásy nás tam čakajú.

Tešíte sa na Festival Stredovek.sk?

Rozhodne. Tešíme sa na publikum a atmosféru. Rovnako sa tešíme na to, ako obecenstvu zamuzicírujeme a po súčasnej kríze bez akcií a festivalov uvidíme úsmev na fanúšikoch Stredoveku.sk.


Vstupenky na POLEMIC │ 7. august 2020 │ kúpite tu
Vstupenky na stredoveký program │ 8. august 2020 │ kúpite tu
Program Festivalu Stredovek.sk nájdete tu.
Pridajte sa a pozvite svojich priateľov do facebookovej udalosti

(1) komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.