Novinky

Seriál SLOVANIA na Festivale Stredovek.sk

Sme hrdí na to, že sa na prvom ročníku Festivalu Stredovek.sk 7. – 8. 8. 2020, Bzovík budete môcť dozvedieť viac zaujímavých informácií o seriály, ktorý televízia JOJ natočila v roku 2019. SLOVANIA. V sobotu 8. 8. 2020 budete môcť v areály festivalu stretnúť hercov a tvorcov seriálu a dozviete sa informácie z jeho natáčania. Tešiť sa môžete na autogramiádu, besedu či doposiaľ nezverejnené zábery tohto najdrahšieho seriálu v histórii slovenskej tvorby. Tešíme sa na vás a na vašu rodinu.

O seriály

Dvanásť dielny príbeh je zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu.

Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru…

Seriál pracuje s fiktívnou rekonštrukciou historického obdobia, ale aj s fantazijnými a nadprirodzenými prvkami. Motívy k nej tvorcovia vybrali zo slovenskej a ukrajinskej ľudovej slovesnosti, piesní a rozprávok. Vytvárajú tým akýsi samostatný svet.

Réžia: Peter Bebjak, Micha Blaško, Serhii Sanin

Kamera: Martin Žiaran, Stanislav Adam, Volodymyr Ivanov

Herci: Juraj Loj, Polina Nosykhina, Tomáš Maštalír, Jana Kvantíková, Dušan Cinkota, Zuzana Fialová, Makar Tihomirov, Oleg Mosyichuk, Richard Autner, Oleksandr Mavrits, Andy Hryc, Sasha Rudinskiy, Anna Adamovych, Jana Labajová, Marek Vašut, Michal Režný

Koprodukcia: Wandal Production, Slovenská produkčná, a.s., European Partnership Media Group

Scenár: Jozef Koleják, Veronika Kolejáková, Ján Luterán

Dátum natáčania: od 16.5.2019 – 23.10.2019 (natáčanie bolo rozdelené do 6tich blokov, každý blok točil jeden režisér a natočili sa behom jedného bloku 2 diely, voľno medzi blokmi bolo max 4 dni)

Spolupracovali: slovenskí štáb, ukrajinskí štáb a z malej časti aj českí štáb – cca 150 ľudí

Miesta natáčania: Ukrajina, Slovensko, Česká republika

Foto: Stanislava Topolská