Slovenská turnajová spoločnosť

Previous
Next

O nás

Dovoľte nám predstaviť sa a priblížiť vám našu skupinu. Sme skupina historického šermu Slovenská turnajová spoločnosť pochádzajúca zo slobodného kráľovského mesta Krupina. Skupina vznikla v roku 2015 pod záštitou Štefana Nitrianskeho združením bývalých členov zaniknutých šermiarskych skupín. Venujeme sa najmä obdobiu neskorej gotiky s presahom do počiatkov renesancie. Skupina na svojich vystúpeniach predvádza historický šerm v scénickom prevedení doplnený o výjavy z dobového života.

Na Festivale Stredovek.sk vám predvedieme dva scénické výjavy z dobového života v 2. polovici 15. storočia. Predstavíme teda obdobie, ktorým sa stredovek končil, a vy sa spolu s nami budete pomyselne lúčiť s týmto krásnym obdobím. Budeme stáť na poslednom úseku cesty stredovekého života – pred bránami nového obdobia – renesancie.

Máme pre vás pripravené tieto predstavenia:

Výkon útrpného práva (poprava)
V dobách dávno minulých sa za zločiny platilo trestami omnoho krutejšími, než sú tie dnešné. Súd vyniesol rozsudky a majster kat čoskoro zavíta medzi nás, aby ich vykonal. Odsúdenci s hrôzou čakajú vo väzení, lebo ich čas sa kráti. Vy môžete byť svedkami toho, že spravodlivosti bude učinené zadosť – takým spôsobom, ako za dávnych čias.

Kosci
Urodzení páni sa radi zabávajú, a nie je tomu inak ani v čase žatvy. Aké je však ich prekvapenie, keď cestou z poľovačky nájdu koscov podaromnici postávať, a ba čo viac – na ich pole si robí nároky grófka zo susedného panstva. Spor o majetok musí byť stoj, čo stoj vyriešený. Do vzájomných šarvátok – slovných i so zbraňou v ruke – sa teda púšťa šľachta i sedlač. Kto v tomto boji o kus pozemku nakoniec zvíťazí?

Mimo festivalu, samozrejme, ponúkame množstvo ďalších scénických spracovaní na rôzne témy – či už krčmové šarvátky, alebo výjavy zo života bojovníkov, tak príhody obyčajných ľudí, ako aj bohatých vrstiev. Vieme tiež vytvoriť scénku na požadovanú tému podľa želania a charakteru podujatia. Okrem spracovania historickej reality do scénickej podoby sa venujeme aj predstaveniam pre najmenších divákov. Na vašom podujatí vieme predviesť fikciu (rozprávky) inšpirovanú minulosťou a štylizovanú do historickej podoby.

Skupina vznikla v roku 2015 pod záštitou rytiera Štefana Nitrianskeho, veľmajstra Rádu mečov kruhu (Stephanus Nitriensis eques, magistermagnus Ordinis Gladiorum Circuli) združením bývalých členov zaniknutých šermiarskych skupín. Máme 13 členov, ktorí sa venujú najmä obdobiu neskorej gotiky s presahom do počiatkov renesancie. Počtom členov sme menšia skupina, avšak stálu členskú základňu rozširujú pribúdajúci začiatočníci.

Ťažiskovým obdobím, na ktoré sa zameriavame je pre nás 2. polovica 15. storočia. Okrajovo však máme aj vybavenie počínajúc začiatkom 14. storočia a pokračujúc do 16. storočia. Počas našich vystúpení sa snažíme priblížiť záver obdobia stredoveku. Náš pohľad sa upiera ďalej, k nástupu renesancie, ktorej počiatky sú viditeľné práve v tomto prechodovom období.

Disponujeme stredne veľkým historickým stanom a dobovým táborovým vybavením. Samozrejmosťou sú historické odevy vytvorené na základe zdrojov z 15. a 16. storočia. Používame repliky zbraní /chladných aj palných/ z 15. storočia. Venujeme sa tiež lukostreľbe s replikami historických – reflexných aj dlhých lukov.

Kontakt

Chcete nás na svoje podujatie? Neváhajte nás kontaktovať. Správa sa dostane priamo k nám. Ďakujeme.
TEL: +421 902 787 203
Bzovík