Novinky

Všetko sme už mali uvarené, stačilo servírovať…

Vážení priatelia a milovníci stredoveku,

veríme, že už všetci viete, že prvý ročník nášho Festivalu Stredovek.sk sa tento víkend neuskutoční, nakoľko ho minulý piatok obec zrušila kvôli korone, viac sa dočítate tu.

V dnešnom článku vám prezradíme, ako mala vyzerať naša stredoveká sobota 8. august 2020 v areáli Opevneného kláštora obce Bzovík. Všetkých našich umelcov, bojovníkov a ich partnerky, ktoré by sa zobúdzali do slnkom zaliateho (lebo aj počasie nám praje) stredoslovenského rána, by sme pohostili dobrotami od našich skvelých sponzorov a partnerov RYBA Košice, TAURIS a LUNTER, ktorí nám poskytli neuveriteľne chutné výrobky. Salámy, klobásky, slaninu, tresku a množstvo úžasných pomazánok a nátierok.

A všetko by to zapili skvelým pivom či nealkom, ktoré nám poskytol Veľkopopovický Kozel.

Na tento deň sme sa tešili najviac. Aj preto sme sa vlastne rozhodli skočiť do organizačných vôd a usporiadať našim a vašim deťom krásny a najväčší stredoveký festival aký kedy Slovensko zažilo. Iste, smelé plány, ale takto by to aspoň na začiatku mohlo vyzerať. Samozrejme, ako čas plynul aj karanténa prišla a my sme boli postavení pred mnohé otázky. Všetky odpovede a hlavne vďaka vašej podpore, smerovali k tomu, že sa festival konať mal. My sme skutočne nezanedbali žiadnu fázu našich príprav, ba dokonca sme dokázali napriek niekoľkým mesiacom nečinnosti kvôli korone, mnohé veci partnerstvá vybaviť. Viac ako mesiac pred udalosťou nám v krajských mestách bežali na veľkých LED obrazovkách od spoločnosti LED PROMOTION, naše reklamy.

Festivalové brány by sa v tento deň otvorili o 10:00 a vaše autá by ste pohodlne zaparkovali a iba za 2€ na deň, hneď vedľa areálu na veľkokapacitnom parkovisku, ktoré sme mali po dohode s Roľníckym družstvom Bzovík, pripravené. Pri vstupe do areálu by naši dobrovoľníci, ktorých sa nám ozvalo veľké množstvo, skontrolovali vaše vstupenky, prípadne vám predali ďalšie. Mnohí ste si totiž nechávali nákup vstupeniek až na poslednú chvíľu a my sme to samozrejme museli rešpektovať.

Veríme, že by ste sa v areály festivalu cítili presne ako my – pokojne a stredoveko. Teda, neviem či by sme my boli pokojný pri všetkých tých organizačných starostiach, ale mali sme to v úmysle 😉 Už aj kvôli našim deťom. Areálom by znela hudba v podaní skvelých skupín Vrbovské Vŕby, Gjoll, Valar, Prastrom a Strigôň. Sme veľmi vďační, že tieto skupiny sa k nám chystali. Vzduchom by sa niesla vôňa rôznych chutných jedál a z každej strany by vedľa vás kráčal niekto v krásnom dobovom odeve. Hneď vedľa hradného opevnenia by stálo veľké pódium, na ktorom by sme vám okrem hudobného programu, priniesli aj pohľad na útrpné právo a inkvizičné praktiky, ktorú by predviedla Slovenská turnajová spoločnosť. Hneď za pódiom mala byť lukostrelecká zóna pod vedením Jána Brutona, kde by ste mohli vzhliadnuť lukostrelecký turnaj a samozrejme si skúsiť aj streľbu z klasických lukov. Neďaleko strelnice by v tieni odpočívali aj dravé vtáky a Sokoliarská skupina sv. Bavona, ktorá by vás okrem vystúpenia poučila o chove, love a histórii sokoliarsktva na slovensku.

Na túto zónu nadväzovala tá najväčšia a to bojisko, na ktorom sa mal odohrávať rytiersky turnaj pod taktovkou šermiarskej skupiny TOSTABUR. Neskôr sa táto plocha mala stať svedkom súbojov jednotlivcov ako aj hromadnej bitky desatok stredovekých bojovníkov, ktorí si v areáli vybudovali dobovú stanovú dedinu. Ňou ste sa samozrejme mohli potulovať a zoznamovať sa s mnohými remeselnými činnosťami alebo zvyklosťami.

Po vstupe do Opevneného kláštora by vás privítala práva stredoveká hodovňa, ktorú sme pre vás mali s našim partnerom Veľkopopovickým Kozlom pripravenú. Okrem toho by sa postarali o všetok tieň a pohodlné sedenie, ku ktorým by vám poskytli chutné chladené nápoje. Túto spoluprácu si veľmi vážime a sme vďační, že majú chuť byť s nami aj v roku 2021.
Moja partnerka Nela, ktorá sa postarala nielen o celý historický program, mala všetko krásne pripravené. Naše deti spolu s tými vašimi by sa mnohé o histórii dozvedeli a ešte viac by sa zabavili. Určite by ste im však u nás nemohli dopriať cukrovú vatu, balóniky s Olafom či samopaly a všetky tie svietiace maškarády prítomné na mnohých podujatiach. A celým programom by nás sprevádzal skutočný kaukliar. Pre najmenších sme mali pripravený drevený kolotoč a rozprávkarov stan od dobového spolku Satyros. Celý program si môžete pozrieť tu.

Na besede s autormi seriálu by sme sa dozvedeli viac o najvýpravnejšom televíznom seriály z produkcie televízie JOJ SLOVANIA a neviete si ani predstaviť, ako sme vďační, že práve táto televízia je našim partnerom a bude ním aj v roku 2021. Svojmu novému sloganu S VAMI, tak dávajú skutočne pravdivý význam a to nás teší. Táto beseda sa však uskutoční v ONLINE prenose, ktorý pre vás pripravujeme a uskutoční sa 15. 8. 2020. Prenos budete môcť pozerať tu. Súčasťou budú aj rozhovory niekoľkých hercov z tohto seriálu, ktoré úž máme natočené 😉

Mnohí ste nás konfrontovali s tým, prečo sme festival neusporiadali niekde inde, to však nie je možné. Jednak preto, že takto komplexné a veľké podujatie, ktoré sa pripravuje niekoľko mesiacov , nie je možné len tak presunúť. Hlavným dôvodom však je to, že pre usporiadanie tohto podujatia sme sa rozhodli najmä preto, že sme našli takto nádherný priestor. A jeho výhody by ste naplno ocenili okamžite po vstupe do areálu. Celý náš program sme prispôsobili tomu ako vyzerá a sme presvedčení, že by bol pre vás čo najpríjemnejší a veľmi pohodlný. Vodnú priekopu sme chceli využiť, ako krásnu a priestrannú prírodnú tribúnu, z ktorej by ste mali dokonalý výhľad na celý program a našich umelcov.

Niekoľko študentov Univerzity Mateja Bela na čele s pánom profesorom Kožiakom, mali pre vás pripravenú komentovanú prehliadku, aby ste sa o tomto krásnom mieste dozvedeli ešte viac. A už ani nechcem písať o množstve krásneho sprievodného programu, ktorý si pre vás pripravili jednotlivé dobové skupiny, lebo každou vetou je nám ešte viac ľúto, že sme vám toto všetko naozaj nemohli poskytnúť.

Veľkú pomoc a podporu nám poskytli aj ľudia so spoločnosti Predpredaj.sk, kde si ešte stále môžete zakúpiť vstupenky do našej TOMBOLY, ktorú vyžrebujeme 15. augusta 2020 a už čoskoro si tam budete môcť kúpiť aj vstupenky na Festival Stredovek.sk 2021.

Vážení priatelia, niekoľko mesiacov sme obetovali príprave prvého ročníka Festivalu Stredovek.sk. Často sme tomu podriadili aj program našich detí a ospravedlňovali sme si to tým, že to pripravujeme hlavne pre deti či už tie naše, tak ja tie vaše. Samozrejme na svoje by si prišli aj oteckovia, mamičky, dedkovia či babičky. Jednoducho sme chceli naplniť podtitul v našom logu – Festival pre celú rodinu. K organizácii tohto podujatia sme napriek mnohým nepredvídateľným nástrahám (korona a karanténa) pristúpili veľmi zodpovedne a kvalitne. Samozrejme, všetko by sa ukázalo až na samotnom podujatí, no my sme na seba napriek jeho zrušeniu hrdí. A potrebujeme to takto cítiť aj preto, že uvažujeme o opätovnom usporiadaní a ešte väčšieho a zaujímavejšieho podujatia v roku 2021.

Dobový spolok Satyros. Autor: Ján Šurana.

Dnes už vieme, čo všetko si máme zadať do zmlúv aby nám to, ktorákoľvek obec opäť nezrušila len tak kvôli strachu z niečoho, čo tu aj tak je a bude. A hoci to rešpektujeme, verte, že nám je z toho stále smutno. Pretože sme naozaj chceli byť jeden z mála festivalov, ktoré tento rok budú a nie ten, ktorý sa zruší. A my práve dnes, keď sme mali všetci naplno dýchať úžasnú atmosféru stredoveku v slnkom zaliatom opevnenom kláštore na Bzovíku, zmierňujeme straty a hľadáme možnosti, ktoré by nám umožnili pokračovať.

Aj preto sme nesmierne vďační každému z vás, ktorí si nechávate zakúpené vstupenky na budúci rok a všetkým vám, ktorí nám posielate ľubovoľné finančné príspevky na náš transparentný účet. O spôsoboch ako nás podporiť sa viac dočítate tu.

Naozaj veľmi vďační sme všetkým našim partnerom ako aj všetkým budúcim.

Možno sa vám to bude zdať ako klišé, ale napriek tomu, že sa naše podujatie zo strachu zrušilo, získali sme množstvo priateľov a hlavne všetkých vás, našich fanúšikov. Ste neuveriteľné úžasní a my si vás všetkých veľmi vážime. Najmä v dnešnej dobe, v ktorej môžeme extrémne jednoducho sledovať skoro hocikoho na tejto planéte, ste sa rozhodli sledovať práve nás a naše aktivity.

Pravda je, že máme pre vás pripravené aj iné projekty ako napríklad filmovú platformu UMEO (Umenie online), ktorú teraz môžeme dotiahnuť do konca. Tam je našim partnerom spravodajský portál aktuality.sk a Bontonfilm, s ktorým práve rokujeme o zmluvných podmienkach a potom nám poskytnú stovky filmov, ktoré si na UMEO budete môcť pozrieť. Veľmi radi by sme sa totiž v budúcnosti podieľali aj na tvorbe napríklad historických filmov či seriálov z našej histórie. Neverili by ste, aké zaujímavé postavy a príbehy tvoria našu minulosť.

Ak sa teda rozhodnete podporiť nás finančným darom, podporíte všetky naše aktivity.

ĎAKUJEME!

Občianske združenie STREDOVEK.SK

Mário, Petronela a deti

(1) komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.